0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON.: 7:30 - 17:30
WT. - PT.: 7:30 - 15:30
Wyślij wiadomość

Jaki basen najlepszy do ogrodu?

Data publikacji: 14-01-2021.

Jaki basen najlepszy do ogrodu?

Chcielibyście mieć basen ogrodowy, ale Was nie stać? Wasz ogródek jest za mały, by zmieścił się tam basen? Jego zainstalowanie w ogrodzie czy na działce wymagałoby wielkich i uciążliwych prac? To wszystko nieprawda. Musicie tylko wybrać odpowiedni do swoich możliwości i potrzeb oraz pasujący do ogrodu basen, a znajdzie się on w zasięgu ręki.

Wciąż nie wiemy, jak będą wyglądały kolejne miesiące, czy do wiosny otworzą się aquaparki, czy w lecie będziemy mogli swobodnie korzystać z kąpielisk albo wyjeżdżać za granicę. Zabezpieczeniem i ratunkiem przed najgorszą z opcji może się okazać własny skrawek terenu, na którym możliwe byłoby postawienie basenu ogrodowego. Baseny ogrodowe już w dość krótkiej perspektywie stanowią rozwiązanie tańsze od rodzinnych wypraw do pobliskich aquaparków czy tym bardziej odległych kurortów: to inwestycja na długie lata codziennego korzystania na własną wyłączność, bez tłoku wokół i limitów czasowych w używaniu basenu. Basen ogrodowy to w dzisiejszych czasach nie luksus dla najbogatszych – to prawo do wypoczynku dla każdego, a obecnie także możliwość ucieczki od wszechobecnych ograniczeń. W tej dziedzinie mamy rozwiązania na każdą kieszeń.

Basen dmuchany – z myślą o dzieciach

Najprostszym i najtańszym spośród basenów ogrodowych jest basen dmuchany. Coś za coś jednak – jest to również najmniejszy typ basenu. Dmuchany basen do ogrodu może jednak oznaczać zarówno brodzik dla maluchów, jak i większy model, w którym pomieszczą się dzieci razem z rodzicami, a nawet całkiem już sporych rozmiarów nadmuchiwany plac zabaw z działkiem wodnym, zjeżdżalnią, grotą lub murami zamku. Dmuchane baseny do ogrodu są oczywiście atrakcją przeznaczoną głównie dla najmłodszych: to zarazem nieco potrzebnej im ochłody w upalne dni, jak i sporo dobrej zabawy na świeżym powietrzu, której zawsze dostarcza woda.

Dmuchany basen ogrodowy to łatwość i wygoda jego montażu oraz transportu. Zwinięty zajmuje minimalną ilość miejsca, waży bardzo mało, można go zawieźć lub nawet zanieść w dowolnie wybrane miejsce, a tam wystarczy go jedynie napompować, by natychmiast stał się gotowy do użytku: na tarasie, w ogrodzie czy nad wodą. Ewentualne uszkodzenie takiego basenu ogrodowego też nie jest tragedią ani końcem zabawy – łatwo można go naprawić specjalną łatką, dostępną w zestawie.

Basen rozporowy – szybka droga do relaksu

Jeśli jednak potrzeba nam czegoś więcej niż wodnego placyku zabaw dla dzieciaków, jeśli sami marzymy o relaksie w basenie, warto już pomyśleć o czymś większym i solidniejszym. Czymś takim może być idealny do przydomowego ogrodu basen rozporowy. Ten rodzaj basenów ogrodowych odznacza się bardzo zmyślną konstrukcją. Baseny rozporowe to samodzielne zbiorniki, które rosną i nabierają kształtów w miarę wypełniania się wodą. Jej siła rozporowa napiera od wewnątrz na ściany niecki basenowej, wykonanej z grubego i wytrzymałego, ale zarazem elastycznego tworzywa PVC. Im więcej wody, basen staje się wyższy i stabilniejszy, nabierając z czasem docelowej formy. Całość jest znacznie mocniejsza niż baseniki dmuchane, a jednocześnie nie potrzebuje stelażu. Górną krawędź, zabezpieczającą przed wylaniem się wody i utrzymującą całą konstrukcję basenu w pożądanej formie, stanowi wypełniony powietrzem kołnierz okalający zbiornik – dzięki niemu górna krawędź niecki zawsze znajdzie się w takim basenie ponad poziomem wody. Im bardziej wypełniony nią jest basen tego typu, tym wyższe są jego ściany. To także sposób regulacji wymiarów basenu do pożądanego przez kąpiących się stanu; jeśli z basenu ogrodowego mają korzystać dzieci, nie musi on być całkowicie wypełniony, dzięki czemu maluchom łatwiej będzie sforsować jego krawędź, a przy tym woda nie stanie się dla nich zbyt głęboka. Dorośli mogą natomiast w każdej chwili dolać jej sobie więcej i powiększyć tym samym zbiornik. Dmuchany pierścień stabilizuje całość basenu i można się o niego wygodnie oprzeć.

Baseny rozporowe stawia się bardzo szybko – właściwie jedynym czynnikiem, jaki ogranicza tę szybkość, jest tempo dolewania wody. Spory już basen ogrodowy, jakim jest basen rozporowy, powinien więc stanąć w miejscu, gdzie mamy swobodny dostęp do jej źródła. Miejsce to powinno też być płaskie, wypoziomowane i pozbawione kanciastych przedmiotów, które mogłyby zagrozić powłoce zbiornika, jak również wygodzie naszego siedzenia w nim. Od ilości miejsca, jakim dysponujemy, zależy też, rzecz jasna, wielkość basenu. Rozporowe baseny ogrodowe mogą mieć średnicę od półtora do kilku metrów, nawet pięciu. Te największe modele mogą służyć do zabawy i wypoczynku w wodzie sporym już rodzinom. Nadają się do nauki pływania dla dzieci, a dla dorosłych choćby i do basenowych imprez, nawet z kilkunastoma znajomymi.

Basen stelażowy – większe możliwości

Baseny stelażowe różnią się od rozporowych konstrukcją. Zbiornik takiego basenu ogrodowego nie utrzymałby w sobie wody sam z siebie. Jest w tym celu wyposażony w sztywny stelaż – „metal frame”, mocną ramę, która nadaje mu kształt i utrzymuje w stabilnym położeniu. Rozwiązanie to sprawia, że baseny stelażowe osiągają dużo większe rozmiary niż inne baseny mobilne. Największe z nich można już porównywać z niektórymi basenami murowanymi i da się w nich swobodnie pływać. Ich pojemność umożliwia pomieszczenie znacznie większej ilości wody, a co za tym idzie, pozwala powiększyć długość i głębokość zbiornika – możliwe staje się swobodne pływanie, a nawet nurkowanie w nich. Odmienna od rozporowych basenów ogrodowych budowa pozwala też na nadawanie im innych kształtów niż tylko okrągłe; także np. owalnych czy prostokątnych, o różnych wymiarach ścian bocznych. Baseny stelażowe są zazwyczaj droższe od rozporowych, ale cena rekompensowana jest przez większe możliwości, więc warto rozważyć, który typ basenu bardziej opłaca nam się kupić.

Bardziej skomplikowana konstrukcja powoduje, że baseny stelażowe rozstawia się zazwyczaj nieco dłużej niż rozporowe albo dmuchane. Konieczne jest staranniejsze przygotowanie podłoża pod basen stelażowy (dodatkowo trzeba zadbać o miejsca pod nóżki, by miały odpowiednie oparcie) i właściwe złożenie metalowej konstrukcji. Później jednak baseny stelażowe są wygodniejsze w korzystaniu. W przypadku basenów ogrodowych typu rozporowego lub jeszcze częściej w basenikach dmuchanych, mocniejsze oparcie się o ich elastyczne ściany powoduje czasem wylanie się znacznych ilości wody. Basen stelażowy wytrzymuje tego rodzaju naciski bez najmniejszych problemów i utrzymuje znacznie większą stabilność. Gdy baseny ogrodowe używane są przez większą liczbę osób jednocześnie, ta zaleta zyskuje na znaczeniu, od niej bowiem zależy komfort i bezpieczeństwo użytkowników oraz samego basenu.

Montaż całego basenu stelażowego może zająć nawet godzinę, ale najlepsi producenci, tacy jak INTEX czy Bestway, projektują tego typu konstrukcje w sposób bardzo przemyślany i czas ten udaje się najczęściej znacznie skrócić. Z każdym sezonem zaś (basen stelażowy to przecież inwestycja na wiele lat), nabiera się w tym rutyny i wszystko idzie łatwiej. Przed przystąpieniem do składania ramy basenu, grunt przeznaczony pod stelażowy basen ogrodowy powinien zostać dokładnie wypoziomowany i wyrównany, by szkielet nie chwiał się i nie odkształcał, co mogłoby prowadzić do uszkodzeń. Podobnie jak to ma miejsce przy innych basenach, podłoże należy dokładnie oczyścić z przedmiotów o ostrych krawędziach (kamienie, patyki, fragmenty szkła), które mogłyby grozić przebiciem powłoki basenu, a także powodować dyskomfort osób chcących z niego korzystać. Pomocna jest w tym zakresie także mata basenowa – to więcej wygody, dodatkowa ochrona dna basenu przed uszkodzeniami, a jednocześnie izolacja termiczna.

Akcesoria do basenu – w komplecie lepiej

Dmuchany, rozporowy czy stelażowy, sam basen do ogrodu to oczywiście jeszcze nie wszystko. By zaznać komfortu kąpieli w takim basenie, zapewnić należytą jakość wody w nim i nie nadużywać przy tym środków chemicznych, nieodzowne będzie też podłączenie pompy filtrującej. To żaden problem, sprzęt taki jak pompa jest zwykle sprzedawany w zestawach z basenami, wystarczy więc podłączenie pompy filtrującej do odpowiednich wlotów w basenie i utworzenie w ten sposób obiegu zamkniętego. Baseny ogrodowe kupowane z zestawami dodatkowych akcesoriów (np. filtry, skimmery, chemia basenowa i jej dozowniki, pokrywy basenowe, drabinki, maty, przyrządy do czyszczenia czy systemy podgrzewające wodę w basenie) to generalnie sposób nie tylko na oszczędność czasu i pieniędzy, ale i na zyskanie pewności, że taki komplet będzie ze sobą doskonale kompatybilny i odpowiedniej jakości. Np. wyprodukowany przez INTEX basen warto osłaniać również pokrywą INTEX, by mieć gwarancję jej dopasowania. Ale jakie to akcesoria mają się konkretnie znaleźć w zestawie i jaki w ogóle wybrać basen ogrodowy, by najlepiej spełniał nasze wymagania, to już kwestia indywidualnych preferencji i decyzji. Mamy duży wybór.

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 8:00 - 18:00 / wtorek - piątek 8:00 - 16:00
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pn. 8:00-18:00 / wt.-pt. 8:00-16:00 (58) 746 37 97

Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store