0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON.: 7:30 - 17:30
WT. - PT.: 7:30 - 15:30
Wyślij wiadomość

Deski SUP

Pływanie na deskach SUP staje się coraz popularniejszym sportem. Sam skrót SUP wyjaśnia, na czym owa dyscyplina polega. To pierwsze litery anglojęzycznych słów „stand up paddle”, które oznaczają wiosłowanie na stojąco. Deski SUP kojarzą się nieco z wyglądu z innymi deskami używanymi w sportach wodnych – surfingowymi czy windsurfingowymi, ale ich użytkowanie bliższe jest sposobowi pływania na kajaku lub pontonie.


Na desce SUP pływa się zwykle stojąc na niej, a czasem siedząc (można nawet przymocować siodełko). Do poruszania się służy długie wiosło, zazwyczaj z jednym tylko piórem. Tak jak w surfingu, deska SUP jest zwykle mocowana do nogi osoby pływającej specjalną smyczą (z angielska nazywaną „leash”). Można wyodrębnić kilka typów desek SUP o różnym przeznaczeniu i cechach, zbudowanych z odmiennych materiałów.

Pompowane deski czy twarde?

Przede wszystkim różna może być konstrukcja desek. Twarde deski SUP przypominają nieco deski surfingowe – mają styropianowy rdzeń, pokryty kompozytowym laminatem. Tego typu deska pozwala na osiągnięcie większych prędkości, zachowują się stabilniej na falach i są mniej podatne na znoszenie wiatrem. Stwarzają jednak pewne problemy w trakcie transportu: wymagają odpowiedniego bagażnika, ponieważ nie dają się w żaden sposób złożyć.

Dlatego coraz mocniej zdobywają rynek pompowane deski SUP. Są łatwiejsze do przechowywania i przewożenia. By ich użyć, trzeba je wypełnić sprężonym powietrzem (zwykle do ciśnienia 1 bara lub więcej, by uzyskały właściwą twardość). Wbrew pozorom, deska taka staje się bardzo twarda i sztywna (zapewnia to technologia drop-stitch) i całkiem odporna na uderzenia czy upadki. O dziwo, przewyższa pod tym względem twarde deski SUP, które są raczej podatne na uszkodzenia. Pompowana deska SUP jest jednak grubsza, przez co łatwiej bywa spychana z kursu przez wiatr.

Typy desek

Podział desek pod względem kształtu i przeznaczenia:

- Allround – Cel: pływanie rekreacyjne, zastosowanie uniwersalne. Długość: 300-330 cm, szerokość: 75-86 cm.

- Touring – Cel: wodne wycieczki, długość do 420 cm. Mają smuklejszy kształt, dzięki czemu są zwykle szybsze od desek allround. Często wyposażone są w mocowania bagażu.

- Race – Cel: rywalizacja sportowa, wyścigi – służą do osiągania większych prędkości. Są wąskie, długie i mało stabilne (wymagają więcej wprawy).

- Windsup – Cel: zbliżony do windsurfingu, dołącza się do nich żagiel.

Jak wybrać deskę?

Podstawowym kryterium wyboru jest przeznaczenie deski, rodzaj aktywności, do której ma służyć. Deskę stand up paddle należy dostosować do wzrostu użytkownika, dodając do niego od 20 do 25 cm. Istotny jest też limit wagi, czyli jaki ciężar deska jest w stanie udźwignąć, by nadal swobodnie unosić się na wodzie. Związane jest to z grubością deski. Dla dzieci i dorosłych o drobniejszym typie budowy wystarczy 12-centymetrowa deska stand up paddle, ale roślejsi użytkownicy powinni korzystać z desek SUP o grubości 15 centymetrów i o większym PSI, czyli takich, które można nadmuchać powyżej 15 PSI, odpowiadających 1 barowi – np. 20-25 PSI. Inny warty wzięcia pod uwagę parametr to szerokość – im szersza deska, tym bardziej stabilna. Osobom niewprawionym i dzieciom zaleca więc raczej się deski typu allround, chyba że mają świetne naturalne wyczucie równowagi.

Akcesoria dodatkowe

Poza samą deską, do pływania na niej potrzebne będzie również wiosło – z aluminium, włókien epoksydowych lub węglowych; może ono być jednoczęściowe, o regulowanej długości bądź składane. Do deski dmuchanej potrzebna też będzie efektywna pompka , oraz torba do jej pakowania. W zestawie zwykle znajduje się także smycz surferska i zestawy naprawcze.

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek od 7:30 do 17:30 wtorek - piątek od 7:30 do 15:30
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pon. 7:30 - 17:30 wt.-pt. 7:30 - 15:30 (58) 746 37 97

Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store