0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON.: 7:30 - 17:30
WT. - PT.: 7:30 - 15:30
Wyślij wiadomość

Gdzie ustawić dmuchane spa?

Data publikacji: 22-01-2020.

Domowe spa? Czemu nie! Swoboda korzystania z hydromasażu w dowolnie wybranej chwili nie musi być dla nas marzeniem odległym ani technicznie, ani finansowo. Proponujemy spa dmuchane – może nie jest to sprzęt nadający się do pokoju w akademiku, ale łatwo można polecić znacznie lepsze miejsca na jego instalację. 


Dmuchany basen z hydromasażem jest jak najbardziej w zasięgu przeciętnej polskiej kieszeni. Jego postawienie i uruchomienie również jest dość proste, warto jednak dobrze przemyśleć, gdzie zamierzamy umieścić zbiornik. Nienajlepszym pomysłem w tym zakresie wykazał się pewien student krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, którego zmysł praktyczny i inżynierskie predyspozycje zostały zakwestionowane przez władze uczelni. Nakazały one natychmiast opróżnienie i demontaż ustawionego w pokoju akademika jacuzzi. Jego posiadacz nie cieszył się więc długo z niewątpliwych i licznych zalet tego sprzętu, a szkoda, bo są one w stanie bardzo poprawić jakość także studenckiego życia.

Masaż dla ciała, ulga dla ducha

 
Czym jest dmuchane spa? Najprościej mówiąc, obszerną, wygodną wanną z masażem wodnym całego ciała. Działanie bąbelków powietrza wpuszczanych do wody przez specjalne dysze ma zbawienny wpływ na organizm, wspomagając relaks i ułatwiając rozluźnienie mięśni w chwilach stresu i zmęczenia. Taka kąpiel wskazana jest szczególnie dla osób o niskim ciśnieniu, gdyż poprawia krążenie krwi, ale hydromasaże zaleca się także pacjentom w trakcie rehabilitacji po urazach, osobom z nawracającymi bólami mięśni i stawów czy z nadwagą. Ulga dla ciała oznacza zaś od razu lepsze samopoczucie psychiczne – właściwie każdy czuje się lepiej po skorzystaniu ze spa. Może za wyjątkiem wspomnianego studenta, który może wkrótce ponieść surowe konsekwencje swego niekonwencjonalnego myślenia. Dlaczego? Władze AGH mają otóż wątpliwości, czy dmuchane spa można zainstalować w domu studenckim bez zagrożenia dla budynku.

 

Wolnoć Tomku w swoim domku?

Owszem, można ustawić taki zbiornik w pomieszczeniu, ale raczej tego nie polecamy. Najpierw należy się bezwzględnie upewnić, że podłoga jest wystarczająco mocna, by utrzymać nie tylko wannę, która sama w sobie nie jest bardzo ciężka (waży kilkadziesiąt kilo i to właśnie może być mylące). Do tego dochodzi bowiem znacznie większa masa wody – co najmniej kilkaset kilogramów; zwykle sporo powyżej pół tony po napełnieniu zbiornika (dostępne na rynku dmuchane spa firm INTEX czy Bestway mogą pomieścić nawet ok. 800 litrów wody). Nie zapomnijmy też o wadze samych użytkowników, których przecież może być kilku naraz – w typowym pompowanym spa można pomieścić cztery do sześciu dorosłych osób. Zazwyczaj nie znamy nośności elementów budynku, jeśli więc nie zamierzamy zapłacić za fachową ekspertyzę, lepiej zamontować zbiornik na najniższej dostępnej nam kondygnacji. Nie tylko z powodu wagi – również ze względu na ryzyko rozprysków i rozlania wody. Na piętrze będzie ona bowiem przenikać przez strop, powodować przecieki, a także stopniowo osłabiać podłogę, zaś ciężar pełnej wanny może spowodować uszkodzenie konstrukcji. Jeśli więc nie pozostała naszym (a zwłaszcza naszych sąsiadów z dołu) dziecięcym marzeniem scenka z wierszyka o Pawle i Gawle, zdecydowanie odradzamy ten pomysł.

 

Uwaga na otoczenie!

Jeśli już jednak stawiamy wannę z hydromasażem w pomieszczeniu, upewnijmy się, że w pobliżu nie ma odsłoniętych gniazdek elektrycznych, właśnie na wypadek rozprysków i wycieków wody. To samo tyczy się cennych przedmiotów – powinny znajdować się jak najdalej od wanny. A i to może nie wystarczyć, ponieważ ciepła woda w spa oddaje dużo pary, która skondensowana na niewielkiej przestrzeni może uszkodzić niektóre meble czy tapicerkę.

Kolejną niedogodnością mogą być dźwięki. Pompa, którą napełnia się spa  może pracować stosunkowo głośno, podobnie jak dysze, którymi wprowadzane są do wody bąbelki podczas kąpieli. W innych warunkach nie są to dźwięki trudne do zniesienia, ale w małym, zamkniętym pomieszczeniu mogą zostać wzmocnione pogłosem odbitym od ścian, zakłócając wypoczynek i użytkownikom, i ich sąsiadom.

Długi sezon na spa

Znacznie lepiej więc będzie – o ile mamy taką możliwość – poszukać miejsca, by ustawić spa na zewnątrz, w przydomowym ogródku lub na działce wypoczynkowej. I nie musi budzić naszych obaw nader kapryśna w naszym kraju aura – basen z hydromasażem jest bowiem właśnie tym sprzętem, który uniezależnia nas od zmiennej pogody. Pompowane spa firm INTEX czy Bestway w standardzie wyposażone są w podgrzewacze wody, dzięki czemu kąpiel z hydromasażem stanowi ogromną przyjemność nawet, a może zwłaszcza w chłodne dni. Większość modeli ma możliwość ustawiania pożądanej temperatury wody, np. w zakresach 20 do 40 stopni C i szybkiego jej podgrzewania. Materiał, z którego wykonane są ścianki dmuchanych spa topowych firm, odporny jest także na zewnętrzne warunki i stanowi znakomitą izolację. Sezon dla jacuzzi może być więc znacznie dłuższy niż dla zwykłego ogrodowego basenu.

 

Przemyśl lokalizację
Warto zawczasu pomyśleć, by zbiornik został ustawiony w miejscu, z którego nie będzie daleko do ogrzewanego pomieszczenia, tak by nie zmarznąć, biegając na długie dystanse w mokrym stroju kąpielowym. Zależnie jednak od upodobań, być może dobrze będzie ustawić go zarazem w punkcie w miarę ustronnym, jeśli nie chcemy czuć na sobie zazdrosnego czy wścibskiego wzroku sąsiadów – idealna do tego celu może być ogrodowa altanka. Myśląc o lokalizacji dmuchanego spa, miejmy też na względzie inne czynniki – jak odległość od źródła wody, którą wypełnimy wannę oraz miejsca, do którego będziemy mogli ją później odprowadzić, czy też od źródła zasilania dla pompy napowietrzającej i filtrującej (najlepiej, by podłączenia dokonał fachowo elektryk). Jak w przypadku innych basenów, należy też pamiętać o stosownej odległości od drzew i krzewów, żeby nie zaśmiecały nam nieustannie wanny liśćmi, kwiatami czy pyłkami oraz o przygotowaniu podłoża dobrze wypoziomowanego, równego i utwardzonego.

 

Łatwość transportu

Co natomiast stanowi przewagę dmuchanego spa nad innymi i odejmuje nam jeden czynnik, o którym trzeba by myśleć w tej nieco skomplikowanej układance, to transport. Gdy montowane na stałe wanny z hydromasażem wymagają dodatkowo przygotowania dostępu dla ciężkiego sprzętu, ciężarówki lub dźwigu, którymi dostarcza się elementy spa i materiały do jego zabudowy, dmuchane spa mogą przenieść na miejsce dwie osoby. Nie trzeba drogi dojazdowej ani demolowania otoczenia – wystarczy zanieść w wybrany punkt torbę, wyjąć z niej złożony zbiornik i resztę akcesoriów (zależnie od modelu, całość może ważyć 40-70 kg). Potem dopiero napełniamy wannę powietrzem, aż uzyska docelowy kształt, ustawiamy ją w idealnej pozycji i montujemy pozostałe urządzenia. Nie potrzeba do tego skomplikowanej operacji, przewożenia ciężkiego sprzętu na palecie ani robót budowlanych wymagających zespołu ludzi. Z tej wygody nie zdawały sobie zapewne sprawy władze AGH, zachodząc w głowę, w jaki sposób łasy na luksusy jacuzzi student zdołał wnieść wielką wannę do akademika. My wiemy, ale i tak polecamy staranniejszy dobór miejsca, by nie musieć wkrótce demontować swojego spa, za to w dowolnie wybranej chwili cieszyć się długim i niezakłóconym relaksem.

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 8:00 - 18:00 / wtorek - piątek 8:00 - 16:00
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pn. 8:00-18:00 / wt.-pt. 8:00-16:00 (58) 746 37 97

Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store