0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON.: 7:30 - 17:30
WT. - PT.: 7:30 - 15:30
Wyślij wiadomość

Pompy basenowe, co warto o nich wiedzieć?

Data publikacji: 06-03-2020.

Poradnik chemia basenowa

Klienci bardzo często pytają nas o pompy basenowe – między innymi o to, czym się różnią, jak się je wymienia i jaka ich wydajność będzie optymalna. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przejrzysty poradnik, w którym odpowiadamy na te i inne pytania.

Podstawowe informacje:

  • Pompa filtrująca to jedno z najważniejszych akcesoriów basenowych. Ważne, by każdego dnia pracowała po kilka godzin.
  • Jak działa? Woda w basenie krąży w układzie zamkniętym: jednym wężem dostaje się do pompy, w której podlega oczyszczeniu, natomiast drugi wąż umożliwia jej powrót do zbiornika.
  • Do działania pompa potrzebuje prądu, więc dla bezpieczeństwa przed skorzystaniem z basenu koniecznie trzeba upewnić się, że wcześniej została wyłączona.
  • Stelażowe i rozporowe baseny ogrodowe są wyposażone w otwory, w których mocuje się pompę. Natomiast dmuchane modele nie dysponują taką możliwością.
  • Pompy filtrujące dostępne są w dwóch wersjach: z filtrem papierowym lub z filtrem piaskowym.

Pompa z filtrem papierowym czy pompa piaskowa? Na czym polega różnica?

Filtry papierowe

Metal Frame Prism

Tradycyjne pompy basenowe, czyli te z filtrem papierowym, to urządzenia o niższej cenie niż ich piaskowe odpowiedniki. Filtrują wodę za pomocą papierowych, wymiennych wkładów filtrujących. Robią to skutecznie, jednak papierowe filtry zapychają się stosunkowo szybko, przez co trzeba często je wymieniać. Rekompensuje to wspomniana wcześniej niewygórowana cena.

Jak postępować z filtrem?

Kiedy filtr nadaje się do wymiany lub wymaga oczyszczenia, należy:

  • odłączyć go od zasilania,
  • zdjąć pierścień obudowy i pokrywę,
  • wyciągnąć filtr,
  • spłukać zanieczyszczenia i umyć wkład pod bieżącą wodą,
  • jeśli filtr jest zniszczony, wymieniamy go.

Żywotność filtrów papierowych nie jest największa: waha się od tygodnia do około miesiąca.

Pompy z filtrem piaskowym są rozwiązaniem zdecydowanie najbardziej żywotnym i wydajnym, co – biorąc pod uwagę cenę wyższą od pomp z filtrem papierowym – opłaca się użytkownikowi.

Filtrowanie w tym rodzaju pompy odbywa się dzięki piaskowi kwarcowemu, przez który pod ciśnieniem przedostaje się woda. Dzięki swoim właściwościom skutecznie powstrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, łącznie z tymi najmniejszymi, z którymi nie radzi sobie filtr papierowy. Dodatkową przewagą nad pompą z filtrem papierowym jest to, że filtr piaskowy nie zapycha się, a wymieniać go trzeba co sezon.

Pamiętaj, że prawidłowe działanie pompy wymaga systematycznej konserwacji urządzenia, dlatego regularnie należy oczyszczać filtr z zanieczyszczeń. Najlepiej robić to mniej więcej raz na 1-2 tygodnie. Jak? To bardzo łatwe – wystarczy po prostu przepłukać filtr. Konieczne jest także wykonanie tej czynności przed schowaniem basenu po sezonie letnim.

Trzeba jednak zaznaczyć, że żywotność filtra zależy też od poziomu pH wody w Twoim basenie, więc i na ów należy zwracać uwagę.

Jaka pompa do jakiego basenu?

Metal Frame Prism

Wybierając pompę, kierujemy się rozmiarami basenu - większe modele wymagają pomp o dużej wydajności.

Jeżeli Twój basen nie jest duży, a mimo to masz pompę o większej wydajności, możesz skorzystać ze specjalnych konektorów, aby ją podłączyć.

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 8:00 - 18:00 / wtorek - piątek 8:00 - 16:00
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pn. 8:00-18:00 / wt.-pt. 8:00-16:00 (58) 746 37 97

Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store