0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON.: 7:30 - 17:30
WT. - PT.: 7:30 - 15:30
Wyślij wiadomość

Montujemy basen rozporowy w 4 krokach

Data publikacji: 13-03-2020.

Jak ustawić basen w ogrodzie

1. Mata

Zanim rozłożysz na ziemi matę zabezpieczającą, na której stanie Twój basen ogrodowy, dokładnie posprzątaj grunt. Nie może zostać na nim żaden kamień, patyk, ani tym bardziej kawałek szkła. To naprawdę ważne – ostre krawędzie mogą łatwo przebić powłokę basenu, a nawet mały kamień da się odczuć pod stopami.

Tak samo istotne jest to, żeby teren był idealnie płaski. W przeciwnym razie woda w basenie stojącym na spadzistym gruncie będzie nierównomiernie napierać na jego ściany, co może prowadzić do uszkodzeń.

Dzięki macie ochronnej zabezpieczysz dno basenu przed zabrudzeniem i przetarciem.

Jeśli szukasz praktycznej i zarazem cieszącej oko maty pod basen ogrodowy, na pewno zainteresuje Cię mata typu "puzzle". Możesz ją złożyć w dowolnej konfiguracji (w końcu to puzzle), a dobrym pomysłem jest też zbudowanie z tych puzzli ścieżki prowadzącej do basenu.

2. Odległość

Podczas rozstawiania basenu ogrodowego pomyśl o swojej wygodzie – zawór odpływu wody powinien być skierowany w tę stronę, w którą po skończonym sezonie wypuścisz wodę. Dzięki temu ułatwisz sobie demontaż basenu.

Podobnie z otworami do pompowania. Postaraj się tak rozstawić basen rozporowy, tak aby były zwrócone jak najbliżej kierunku źródła prądu. Znacznie ułatwi Ci to podłączenie pompy i filtrów.

Pamiętaj też o zachowaniu odpowiedniego odstępu. Przy basenie ogrodowym z każdej strony powinno być ok 1,5 m wolnej przestrzeni. Tu także decydują względy praktyczne, ponieważ chodzi o swobodny dostęp, potrzebny do rozstawienia, sprzątania i demontażu basenu.

3. Pompowanie

Zanim przystąpisz do pompowania, zadbaj o równomierne rozłożenie dna swojego basenu. Staraj się też unikać ciągnięcia powłoki po ziemi, bo możesz ją uszkodzić.

Kołnierz basenu rozporowego napompuj pompką ręczną i pamiętaj, żeby zostawić trochę wolnego miejsca. Dlaczego? Otóż pod wpływem wysokiej temperatury powietrze rozpręża się, przez co materiał może się rozciągnąć i odkształcić.

Rozporowe baseny ogrodowe najlepiej pompować pompką elektryczną (za wyjątkiem wspomnianego już kołnierza).

I jeszcze praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zapobiec przeciekaniu basenu:

  • jeśli nie masz pompy filtrującej, specjalnymi zatyczkami (które znajdziesz w zestawie basenu) zablokuj przeznaczone dla niej otwory;
  • gdy masz pompę, upewnij się, że zawór odpływowy w basenie jest maksymalnie dokręcony.

4. Napełnianie basenu

Pozostaje jeszcze wpuszczenie wody do basenu. Najpierw mały test: żeby sprawdzić, czy teren został odpowienio wypoziomowany, a dno basenu równomiernie rozłożone, nalej na razie wodę do poziomu 2-3 cm. Jeśli wszystko jest w porządku, woda nie spływa na jedną stronę, możesz dalej napełniać wodą swój ogrodowy basen. Po napełnieniu go nie będziesz miał już możliwości skorygowania jego położenia. I tu też uwaga: modele o wysokości do 91 cm można napełnić wodą do dolnej części kołnierza – to ok. 80% wysokości ścianki basenu. Natomiast baseny o wyższych ściankach mają na kołnierzu specjalną linię.

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 8:00 - 18:00 / wtorek - piątek 8:00 - 16:00
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pn. 8:00-18:00 / wt.-pt. 8:00-16:00 (58) 746 37 97

Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store