0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON.: 7:30 - 17:30
WT. - PT.: 7:30 - 15:30
Wyślij wiadomość

Jak ogrzać basen ogrodowy?

Data publikacji: 08-04-2020.

Posiadacze ogrodowych basenów rozporowych lub stelażowych mogą się w naszym klimacie borykać się z problemem chłodnej wody. Jest na to kilka sposobów – tutaj skupimy się na tych wymagających najmniej skomplikowanych zabiegów.

Stałe, murowane baseny jest o tyle łatwiej ogrzać, że można je na stałe podłączyć do domowej instalacji grzewczej, np. poprzez wymienniki ciepła wykorzystujące nadmiar ciepła z pieca centralnego ogrzewania. W przypadku basenu rozkładanego tylko na sezon, sprawa jest trudniejsza – co zrobić, gdy nie mamy stałej instalacji lub nie chcemy zwiększać kosztów eksploatacji kotła grzewczego? Możemy wspomóc się użyciem prostego, nie wymagającego skomplikowanego montażu sprzętu kilku rodzajów, z których każdy może albo podwyższyć temperaturę wody o kilka stopni, albo zapobiec jej wychładzaniu. Stosując je naraz, możemy w sumie uzyskać lepszy efekt. W przypadku małych, rozkładanych sezonowo basenów raczej nie warto inwestować w drogie pompy ciepła. W cieplejszych miesiącach naturalne wydaje się za to skorzystanie z odnawialnych źródeł energii, ale jeśli nie jest to w danym momencie możliwe, są też inne sposoby.

Większość ludzi nie należących do bractwa morsów, najchętniej pływa w wodzie o temperaturze znacząco przewyższającej 20 stopni Celsjusza, a nawet bliższej 30. Już na wstępie więc warto zaopatrzyć się w specjalny termometr basenowy, za pomocą którego będziemy mogli skontrolować aktualny stan wody i stosownie do niego podjąć odpowiednie działania. Stwierdziwszy, że temperatura jest zbyt niska, możemy uruchomić sprzęt. A jaki?

Elektryczny podgrzewacz wody

Nienajgorszym, bardzo wydajnym rozwiązaniem dla niewielkich basenów jest użycie elektrycznego podgrzewacza wody. Jego działanie polega na ogrzewaniu przepływającej przez urządzenie wody za pomocą elektrycznej grzałki. Dostępny w naszej ofercie podgrzewacz wody Bestway jest łatwy w montażu, a jego maksymalna moc grzania to 40°C. Zalecany jest do basenów o pojemności 1520-17035 l. Podgrzewacz wymaga pompy filtrującej do działania. Można nastawić go na parę godzin pracy w ciągu nocy – do rana basen będzie gotowy do użytku. Nagrzewnice tego typu powinny być dostosowane do pojemności zbiornika, miejsca, w którym się znajduje, a przede wszystkim do potrzeb i możliwości użytkownika. Także finansowych, ponieważ koszty eksploatacji tego rodzaju urządzeń bywają czasem stosunkowo wysokie.

Mata solarna

Ze względu na znacznie niższe koszty eksploatacji, popularnością cieszą się solarne nagrzewnice wody. Mogą to być płyty lub maty z tworzywa, instalowane na ziemi lub na dachu. Pompa filtra basenowego tłoczy wodę do kolektorów słonecznych, gdzie zostaje ona ogrzana, po czym wraca do basenu. Dostępne u nas podgrzewające maty solarne są ekonomiczne, łatwe w użyciu i nie zajmują dużo miejsca, a mogą dać wzrost temperatury wody nawet o 5°C. Są ekologiczne i przyjazne naturze. Wystarczy, że podłączysz matę do pompy filtrującej, a sama natura zadba, by woda w twoim zbiorniku była przyjemnie ciepła. Przy większym basenie, można do niego podłączyć nawet kilka mat (istnieje możliwość łatwego ich łączenia) – należy odpowiednio dobrać ich liczbę do wielkości basenu. Mata wykonana została z mocnego PVC. Łatwo się ją transportuje i przenosi.

Jak chronić wodę przed wychłodzeniem?

Po podgrzaniu wody należy zadbać o ograniczenie utraty ciepła. Warto zawczasu pomyśleć o ustawieniu basenu w nasłonecznionym miejscu. Podgrzewanie będzie również skuteczniejsze, gdy nieużywany basen zostanie przykryty folią, roletą czy specjalnie dedykowaną do danego modelu pokrywą. Woda wychładza się przede wszystkim wskutek parowania i przez oddawanie ciepła chłodniejszemu otoczeniu. Intensywny ruch powietrza wokół nieosłoniętego zbiornika zwiększa ucieczkę temperatury poprzez lustro wody – traci ona zmagazynowane w sobie ciepło zależnie od siły i prędkości wiatru, wilgotności powietrza oraz temperatury zewnętrznej. Jeżeli odpowiednio przykryjemy więc basen, straty będą mniejsze i ponowne podgrzanie będzie wymagało tylko kilku stopni, co zapewnić nam mogą wcześniej opisane urządzenia. Pokrywa basenowa pełni też przy okazji inną rolę – chroni wnętrze basenu przed zabrudzeniem i zabezpiecza przed wejściem do niego dzieci bez nadzoru.

Pokrywa solarna

Pokrywa pokrywie jednak nierówna. Zwykłe osłony basenów tylko nieznacznie spowalniają utratę ciepła. Znacznie lepsze efekty dają pokrywy solarne, wyprodukowane ze specjalnego materiału. Unosząc się na powierzchni wody, nie tylko zapobiegają wychłodzeniu wody, ale dodatkowo podwyższają jej temperaturę, kumulują bowiem ciepło słoneczne wewnątrz zbiornika. Pokrywa solarna INTEX wykonana została z podwójnej folii bąbelkowej. Położenie jej na powierzchni wody w ciepły, słoneczny dzień zagwarantuje szybkie jej ogrzanie. Natomiast zastosowana na noc zapobiegnie szybkiemu jej ostygnięciu i następnego dnia jej podgrzewanie zajmie niewiele czasu. Również czas jej montażu to zaledwie 5 minut. Przykrycie basenowe tego typu nie przylega ściśle do boków zbiornika.

A może po prostu jacuzzi?

Na koniec mamy też całkiem innego rodzaju propozycję. Jeśli nie potrzebujemy wielkiego basenu do swobodnego pływania, a potrzebne nam tylko kameralne i wygodne miejsce wypoczynku dla kilku osób – czemu zamiast rozporowego czy stelażowego basenu ogrodowego nie kupić sobie po prostu dmuchanego spa z naszej oferty wyrobów INTEX lub Bestway, czołowych producentów basenów na świecie? Także problem ogrzewania wody zostanie wówczas rozwiązany za jednym zamachem, a w bonusie dostaniemy jeszcze relaksujący i sprzyjający zdrowiu hydromasaż.

Wykonane z użyciem specjalnych technologii ścianki dmuchanego jacuzzi zapewniają komfort znacznie wyższy niż w przypadku zwykłego basenu. Na Twoje żądanie jacuzzi wypełni się w mgnieniu oka chmurą tysięcy podgrzewanych bąbelków z licznie rozmieszczonych w ściankach i na dnie dysz, dając uczucie relaksującego, ciepłego masażu całego ciała. Bąbelki pod wpływem ciśnienia opływają ciało, leczniczo wpływając na organizm. Masaż wodny działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, zbawiennie wpływa też na ciśnienie krwi. Zależnie od modelu i użytego w nim systemu, liczba dysz jest różna, a Ty możesz za pomocą intuicyjnego panelu sterowania ustawiać kierunek, w którym będą płynąć bąbelki, siłę, z jaką będą Cię masować oraz temperaturę wody. Woda w takim jacuzzi może zostać podgrzana do około 40 stopni. Co zatem najważniejsze, kiedy tylko zechcesz, możesz zdecydować się na relaks na świeżym powietrzu i w ciepłej wodzie, będąc niezależnym od pogody oraz zewnętrznych temperatur. Ceny dmuchanych spa nie są wygórowane – być może więc to właśnie jest najlepszy sposób na ogrodowy basen z ciepłą wodą?

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 8:00 - 18:00 / wtorek - piątek 8:00 - 16:00
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pn. 8:00-18:00 / wt.-pt. 8:00-16:00 (58) 746 37 97

Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store