0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON.: 7:30 - 17:30
WT. - PT.: 7:30 - 15:30
Wyślij wiadomość

Maty pod basen – wygoda i bezpieczeństwo

Data publikacji: 29-04-2021.

Maty pod basen – wygoda i bezpieczeństwo

Kupujemy basen do ogrodu. Chcemy go rozstawić. Wiadomo, że najpierw musimy oczyścić i wyrównać powierzchnię, na której stanie, ale to jeszcze nie wszystko. Nie wiemy, co dzieje się pod wypełnionym wodą basenem, nie ma pewności, czy nie przeoczyliśmy jakiegoś ostrego kamyczka, czy spływająca woda nie wypłukała z ziemi twardego korzenia. No i jeszcze izolacja termiczna od ziemi. Przydałoby się coś między basenem a gruntem.

Możliwych rozwiązań tego problemu jest kilka i w zależności od ceny oraz tego, na czym najbardziej zależy właścicielowi basenu, spotykamy się z wyborem rozmaitych pomysłów, ale generalnie potrzeba nam po prostu maty pod basen ogrodowy. Jakiej - to już kwestia osobistego wyboru.

Półśrodki

Najzwyklejsza mata pod basen, którą dołącza się do wielu zestawów basenowych w gratisie, to po prostu kawałek względnie grubej plandeki. Jej zaletami są niewielka waga, łatwość czyszczenia i przechowywania oraz niska cena. Kwadratowe najczęściej lub prostokątne maty plandekowe można też kupić w wymiarach odpowiadających rozmiarom danego basenu ogrodowego. Innym, często praktykowanym sposobem jest podłożenie pod basen ogrodowy agrotkaniny lub agrowłókniny, która stanowi zabezpieczenie dna basenu np. przed gryzoniami. Są też jednak poważne wady wszystkich tych materiałów: są cienkie i na podłożu żwirowym lub kamienistym nie zapewniają komfortu osobom siedzącym w basenie, nie chronią należycie przed przetarciem, na które narażone jest dno basenu, kamyki nadal są wyczuwalne przez dno. Ponadto jeśli tego rodzaju mata pod basen jest od niego sporo większa, jej niezabezpieczone skraje podrywał będzie wiatr.

Niektórzy, co bardziej oszczędni (choć tylko pozornie) właściciele basenów, próbują sobie radzić jeszcze tańszymi metodami, jak podkładanie pod baseny ogrodowe styropianu. Jednak choć sprawdza się on jeśli chodzi o izolację termiczną, nie charakteryzuje go wysoka wytrzymałość: pod ciężarem wody wypełniającej nieckę basenową odkształca się, pęka i kruszy – jest więc rozwiązaniem raczej jednorazowym i na krótką metę.

Piankowe maty pod basen

Nieco droższym, choć nadal nie przekraczającym możliwości finansowych przeciętnego właściciela basenu ogrodowego rozwiązaniem, jest pianka PVC. Tworzywo to jest grubsze od agrotkaniny czy plandeki, trwalsze od styropianu, a zachowuje większość ich zalet; między innymi świetną izolację termiczną, lekkość czy łatwość przechowywania. Mata pod basen w znacznym stopniu przedłuża żywotność basenu ogrodowego. Ułatwia ona utrzymanie czystości i zabezpiecza zarówno dno basenu, jak podłoże wokół niego przed zniszczeniami spowodowanymi zalaniem wodą. Jej dodatkową, istotną cechą jest funkcja termoizolacyjna: dzięki niej, ciepło nagrzanej wody jest oddawane podłożu znacznie wolniej, a z kolei wyziębiona ziemia nie wpływa w takim stopniu na temperaturę w basenie.

Więcej to lepiej

Dodatkowo, dzięki formie nadających się do łączenia „puzzli”, można dobrać kształt podłoża piankowego pod konkretny basen i taką powierzchnię maty, jaka nam jest potrzebna. Piankowa mata pod basen powinna wystawać przynajmniej kilkanaście centymetrów poza obrys basenu ogrodowego. Raz, że dzięki temu chroni stopy kąpiących się przed zabrudzeniem i ściany basenu przez zachlapaniem błotem podczas deszczu. Dwa, minimalizują tym samym niebezpieczeństwo uszkodzenia ściany basenu przez nieostrożne ruchy ogrodnika wyposażonego w podkaszarkę lub sekator podczas trzebienia rosnącej wokół basenu trawy i innej roślinności – matę można podnieść i wyciąć trawę bez obawy o kontakt narzędzia ze ścianą basenu. Z piankowych puzzli można też zbudować całą ścieżkę prowadzącą z domu do basenu, co zapobiega wnoszeniu zabrudzeń do wnętrza basenu.

Komfort i funkcjonalność

Pianki nie ulegają odkształceniom i odporne są na warunki atmosferyczne. Nie nasiąkają wodą, a po rozłączeniu można złożyć puzzle w niezajmującą wiele miejsca kostkę i łatwo schować. Pianka PVC to przy tym materiał bezpieczny i wytrzymały. Jego miękka, gruba struktura daje osobom korzystającym z kąpieli poczucie komfortu. Kiedy nie używamy ich przy basenie, mogą posłużyć w charakterze podłoża do zabaw dzieci a nawet uczynić samym przedmiotem zabawy – da się z nich budować rozmaite kształty, nawet przestrzenne.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając matę należy się kierować kilku zaledwie kryteriami mniejszej lub większej wagi. Czynnikiem stosunkowo mało istotnym jest na przykład kolor maty. Ma on znaczenie wyłącznie estetyczne i z oferty rynkowej można sobie wybrać maty pod basen o różnych barwach i zdobiących je motywach. Większe znaczenie mają natomiast inne cechy:

  • Kształt. Najczęściej spotykane są maty pod basen o kwadratowym lub prostokątnym  kształcie, choć zdarzają się też modele okrągłe. Dostępne są również maty prostokątne. Istotne jest jednak przede wszystkim to, by mata pod basen pasowała do niego kształtem. Dlatego najbardziej uniwersalne są maty-puzzle, które można układać w rozmaite kształty.
  • Powierzchnia. Ze względów bezpieczeństwa i dla zachowania czystości mata pod basen powinna być od niego większa o przynajmniej kilkanaście-kilkadziesiąt centymetrów, a i metr nie będzie przesadą. Baseny ogrodowe są znacznie więcej warte od mat i dla ich bezpieczeństwa można pokusić się o nieco nadmiarowy zakup.
  • Materiał. Typowa mata pod basen produkowana jest najczęściej z tworzyw sztucznych typu polietylen lub PVC. Materiały te zapewniają im wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, oddziaływania atmosferyczne oraz promieniowanie UV.
  • Grubość. Od niej zależy efektywność izolacyjna, zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi (np. twardymi kamieniami pod dnem basenu), a co za tym idzie – komfort użytkowników.

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 8:00 - 18:00 / wtorek - piątek 8:00 - 16:00
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pn. 8:00-18:00 / wt.-pt. 8:00-16:00 (58) 746 37 97

Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store