0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON.: 7:30 - 17:30
WT. - PT.: 7:30 - 15:30
Wyślij wiadomość

Basen rozporowy czy stelażowy – jaki wybrać?

Data publikacji: 13-04-2022.

Basen rozporowy czy stelażowy – jaki wybrać?

Żeby mieć własny basen potrzebujemy skrawka terenu do dyspozycji. Nie musi to być drogi wydatek, nie wymaga też dużych ani uciążliwych prac. Gotowe baseny, w których możemy zrelaksować się podczas upalnych dni, dostępne są od ręki i w cenach dostosowanych do portfeli różnej grubości. Wybór basenu zależy tylko od nas. Pytanie tylko: lepszy rozporowy czy stelażowy?

Baseny ogrodowe już w całkiem krótkiej perspektywie czasowej okazują się być rozwiązaniem tańszym niż np. wyprawy całej rodziny do aquaparku czy tym bardziej do nadmorskiego kurortu. Basen ogrodowy, obojętnie – rozporowy czy stelażowy – jest wydatkiem długofalowym, który zapewnia użytkownikom całe lata codziennego, wyłącznego korzystania z basenu; bez tłoku ani ograniczeń czasowych. A zatem – wybrać basen rozporowy czy stelażowy?

Basen rozporowy stawia się sam!

Basen rozporowy to coś więcej niż wodny plac zabaw dla dzieci – to już także wymarzone miejsce relaksu dla dorosłych, basen większy i solidniejszy niż małe dmuchane baseniki. Baseny rozporowe są oparte na pomysłowym założeniu – to zbiorniki, których głębokość rośnie i w miarę wypełniania wodą. Siła rozporowa wody napiera od wewnątrz na ścianki basenu, wykonane z grubego i wytrzymałego, ale jednocześnie elastycznego tworzywa PVC. Im więcej wody w basenie, tym staje się on wyższy i bardziej stabilny, z czasem nabierając kształtu docelowego. Basen rozporowy nie potrzebuje dodatkowego stelażu, który utrzymywałby jego formę. Co zatem trzyma go w pożądanym kształcie i zabezpiecza przed wylaniem się z niego wody? To dmuchany kołnierz, górna krawędź okalająca nieckę basenową, dzięki wypełnieniu powietrzem zawsze znajdująca się ponad poziomem wody. A zatem, im bardziej wypełniony wodą jest basen rozporowy, tym wyższe stają się jego ściany. W taki sposób można też regulować wymiary basenu do stanu pożądanego przez kąpiących się. Jeśli z basenu rozporowego chcą korzystać dzieci, nie trzeba go całkowicie wypełniać, a im łatwiej będzie przechodzić przez jego krawędź, zaś woda nie będzie dla nich niebezpiecznie głęboka. Dla użytku osoby dorosłej można wody dolać więcej i powiększyć zbiornik. Dmuchany kołnierz stabilizuje całą konstrukcję i stanowi wygodne oparcie dla osób wewnątrz.

Optymalne ustawienie

Zaletą basenu rozporowego jest fakt, że rozstawia się go niezwykle łatwo i szybko – jedynym ograniczeniem jest tempo napływu wody do środka. Rozporowy basen ogrodowy powinniśmy więc stawiać w miejscu ze swobodnym dostępem do jej źródła. Miejsce takie należy też odpowiednio przygotować zawczasu: powinno być wyrównane, poziome i pozbawione uprzednio twardych przedmiotów o ostrych krawędziach, mogłyby one bowiem zagrozić stanowi powłoki i zmniejszyć wygodę siedzenia w basenie. Od powierzchni terenu, jakim dysponujemy, zależy także rozmiar basenu – baseny rozporowe mogą mieć średnicę od półtora do kilku metrów. Największe modele basenów rozporowych, mogące mieć nawet 5 metrów średnicy, zapewniają wygodę zabawy i odpoczynku większym rodzinom i da się nawet w nich zorganizować imprezę basenową. Baseny rozporowe świetnie nadają się też do nauki pływania dla dzieci.

Basen stelażowy – więcej możliwości

Basen stelażowy różni się konstrukcją od rozporowego basenu ogrodowego. Zbiornik basenu stelażowego, by móc w sobie utrzymać masę wody, wyposażony został w sztywny szkielet, wytrzymałą ramę, która pozwala mu utrzymać kształt i stabilne położenie. To ona sprawia, że baseny stelażowe mogą osiągać znacznie większe rozmiary niż inne baseny ogrodowe. Największe modele basenów stelażowych są porównywalne z basenami murowanymi i faktycznie można w nich swobodnie pływać, a nawet nurkować, bo mogą być również głębsze od basenów rozporowych. Budowa na stelażu pozwala też na nadanie takiemu basenowi innego kształtu niż tylko okrągły – istnieją np. baseny stelażowe owalne albo prostokątne. Baseny stelażowe są najczęściej odpowiednio droższe od rozporowych, ale ich cenę rekompensują ich większe możliwości, może to więc być inwestycja opłacalna.

Czas w zamian za stabilność

Pewną niedogodnością – acz zwykle jednorazową w sezonie – jest to, że bardziej złożona konstrukcja wymaga dłuższego czasu rozstawiania niż w przypadku basenów rozporowych. Staranniej trzeba przygotować podłoże, na którym chcemy postawić basen stelażowy, dodatkowo mając na uwadze miejsce, na którym zamierzamy oprzeć nóżki stelaża i poświęcić więcej czasu na montaż metalowej konstrukcji. Kiedy jednak basen stelażowy już stanie, okaże się wygodniejszy w korzystaniu. Jest stabilniejszy, więc na przykład silniejsze oparcie się o jego ścianę nie spowoduje wylania się wody, jak to się może zdarzyć w basenie rozporowym. Ta cecha zyskuje na znaczeniu, gdy z basenu korzysta większa liczba użytkowników, to od niej zależy ich komfort i bezpieczeństwo.

Jeszcze przed zabraniem się za składanie stelażu należy dokładnie wypoziomować, wyrównać i oczyścić grunt przeznaczony pod basen ogrodowy, by rama nie chwiała się i nie odkształcała, a powłoka nie uległa uszkodzeniom. Przydać się tu może mata basenowa, zapewniająca większą wygodę użytkowników, dodatkową ochronę dna basenu przed przebiciem i izolująca termicznie. Montaż basenu stelażowego może zająć około godziny, choć projekty najbardziej znanych producentów, takich jak INTEX czy Bestway, pozwalają skrócić czas rozkładania. Z każdym kolejnym sezonem wszystko idzie zresztą łatwiej, dzięki rutynie basen stelażowy rozkłada się szybciej.

Wybierz zawczasu

Wybierając typ basenu ogrodowego, musimy kierować się kilkoma kryteriami. Czynnikiem decydującym bywa często zasobność portfela, ale większy wpływ ma ona na rozmiar niż na rodzaj wybranego basenu. Drugim czynnikiem jest ilość miejsca, w którym zamierzamy basen ustawić. Najważniejsze jednak jest, do jakich celów taki rozporowy czy stelażowy basen ma nam służyć – ma być przeznaczony bardziej dla dzieci czy dorosłych? Być wykorzystywany głównie do rodzinnego relaksu, do pływania czy też zabaw w większym gronie? Ile osób będzie z niego naraz korzystało i jak często? To wszystko powinniśmy rozważyć jeszcze przed zakupem, tak aby nasz wybór był na pewno trafiony i byśmy go później nie żałowali. Jaki by jednak nie był, własny basen z pewnością dostarczy nam wielu miłych chwil i zapewni udany wypoczynek.

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 8:00 - 18:00 / wtorek - piątek 8:00 - 16:00
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pn. 8:00-18:00 / wt.-pt. 8:00-16:00 (58) 746 37 97

Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store