0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON.: 7:30 - 17:30
WT. - PT.: 7:30 - 15:30
Wyślij wiadomość

Jak ogrzać basen ogrodowy?

Data publikacji: 27-05-2022.

Basen na polską pogodę

Kto ma w ogrodzie basen rozporowy lub stelażowy, ten bez wątpienia wie, że choć polski klimat nie należy do najgorszych, to sezon basenowy trwa zwykle jakieś trzy miesiące, w najlepszym razie od maja do września, a i nie każdy dzień w tym okresie sprzyja kąpielom. Jak zatem zmierzyć się z problemem chłodnej wody? Są na to sposoby.

W przeciwieństwie do basenów murowanych, rozporowe i stelażowe baseny ogrodowe nie są przystosowane do tego, by podłączyć je do instalacji grzewczej, np. za pomocą wymienników ciepła, które wykorzystują jego nadmiar pochodzący z pieców centralnego ogrzewania. Raczej też nie opłaca się inwestować w kosztowne pompy ciepła, jeśli mamy tylko niewielki, rozkładany na lato basen. W przypadku basenu rozstawianego jedynie w sezonie, musimy posiłkować się sprzętem, który albo podwyższy o kilka stopni temperaturę wody, albo będzie zapobiegał jej nadmiernemu wychładzaniu. A najlepiej zastosować kombinację kilku takich gadżetów jednocześnie, co da jeszcze lepszy efekt.

Do kąpieli zachęca nas zazwyczaj woda o temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza, a nawet bliższej 30. Na początek warto więc kupić specjalny termometr basenowy, przy pomocy którego można kontrolować aktualny stan wody i ewentualnie, zauważywszy, że temperatura wody jest zbyt niska, możemy podłączyć odpowiednie urządzenia. Co mamy do wyboru?

Podgrzewacze wody

Wydajnym dla niewielkich basenów rozwiązaniem jest elektryczny podgrzewacz. Przepływająca przez urządzenie woda jest ogrzewana w nim za pomocą grzałki. Podgrzewacz wody Bestway jest łatwy w instalacji, wymaga tylko pompy filtrującej do działania. Maksymalna moc grzania to 40°C. Zaleca się go do basenów o pojemności do 17000 litrów (nagrzewnice powinny być dostosowane do pojemności zbiornika, do miejsca, w którym on stoi, a przede wszystkim do potrzeb i możliwości użytkownika).

Maty solarne

Sporą popularnością cieszą się solarne nagrzewnice wody, z uwagi na znacznie niższe niż w przypadku podgrzewaczy elektrycznych koszty eksploatacji. Są to płyty lub maty z wytrzymałego tworzywa PVC, które instaluje się na ziemi lub na dachu domu. Woda tłoczona jest przez pompę filtra basenowego do kolektorów słonecznych, w których zostaje nagrzana, a następnie wraca do basenu. Podgrzewające maty solarne są ekonomiczne, ekologiczne, łatwe w użytkowaniu oraz transporcie i zajmują niewiele miejsca, a mogą podwyższyć temperaturę wody nawet o 5°C. Na potrzeby większego basenu można do niego podłączyć kilka mat (są przystosowane do łączenia), odpowiednio dobierając ich liczbę do rozmiarów basenu.

Ochrona wody przed wychłodzeniem

Jeśli nie chcemy, żeby nasze wysiłki w celu podgrzania wody poszły na marne, powinniśmy też zadbać o ograniczenie utraty ciepła przez basen. Po pierwsze, najlepiej ustawić basen w słonecznym miejscu. Nieużywany chwilowo basen warto przykryć folią, roletą czy dopasowaną do danego modelu pokrywą. Woda wychładza się bowiem głównie poprzez oddawanie ciepła chłodniejszemu otoczeniu wskutek parowania. Ruch powietrza wokół nieosłoniętego zbiornika sprzyja ucieczce ciepła przez lustro wody – traci ona zmagazynowaną temperaturę w różnym tempie, zależnie od siły i prędkości wiatru, wilgotności powietrza oraz temperatury zewnętrznej. Odpowiednie przykrycie basenu zmniejsza straty, dzięki czemu ponowne podgrzanie (przy pomocy wyżej wspomnianych urządzeń) będzie łatwiejsze i tańsze, wystarczy zaledwie kilka stopni więcej. Pokrywa basenowa spełnia przy okazji dodatkowe zadanie, chroniąc wnętrze basenu przed zabrudzeniami i zabezpieczając np. przed wchodzeniem do niego dzieci bez kontroli rodziców.

Pokrywy solarne

Zwykłe osłony do basenów tylko w ograniczonym stopniu spowalniają utratę ciepła. Dużo lepsze efekty osiąga się dzięki pokrywom solarnym, wyprodukowanym ze specjalnego materiału. Pokrywy solarne unoszą się na powierzchni wody, zapobiegając jej wychłodzeniu, a nawet podwyższając jej temperaturę, kumulują bowiem wewnątrz zbiornika ciepło słoneczne. Pokrywa solarna INTEX wykonana jest z podwójnej folii bąbelkowej. Jej użycie w ciepły, słoneczny dzień skutkuje szybkim ogrzaniem wody. Zastosowana zaś na noc, zapobiegnie szybkiemu jej ostygnięciu, przez co jej podgrzanie następnego dnia zajmie stosunkowo niewiele czasu. Także czas jej montażu jest krótki, można to zrobić w zaledwie kilka minut.

A może inny rodzaj basenu?

Można też zawczasu pomyśleć o wyborze specyficznego typu basenu ogrodowego, jakim jest jacuzzi. To nie będzie wprawdzie wielki basen do swobodnego pływania, ale jeśli potrzeba nam tylko kameralnego, wygodnego miejsca do relaksu i wypoczynku dla paru osób, zamiast rozporowego czy stelażowego basenu ogrodowego można kupić po prostu dmuchane spa. Problem ogrzewania wody zostanie wówczas rozwiązany niejako automatycznie, a na dodatek otrzymamy w pakiecie relaksujący i korzystny dla zdrowia hydromasaż.

Ścianki dmuchanego jacuzzi zapewniają znacznie wyższy komfort niż ściany zwykłego basenu. Jacuzzi może w jednej chwili wypełnić się tysiącami podgrzanych bąbelków, wdmuchiwanych pod ciśnieniem z rozmieszczonych w ściankach i na dnie dysz, dając wrażenie relaksującego, leczniczego masażu ciała. Masaże wodne działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, obniżają też ciśnienie krwi. Wodę w jacuzzi można podgrzać do ok. 40 stopni. W takim więc basenie możemy – kiedy tylko zechcemy – relaksować się na świeżym powietrzu i w ciepłej wodzie, pozostając niezależnymi od pogody oraz zewnętrznych temperatur, co znacznie przedłuża sezon kąpieli na świeżym powietrzu. Nie straszne nam zachmurzenie ani chłód, możemy też postawić nad jacuzzi daszek dla ochrony od deszczu czy wiatru. Może zatem to jest najlepszym sposobem na basen ogrodowy w polskim klimacie?

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 8:00 - 18:00 / wtorek - piątek 8:00 - 16:00
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pn. 8:00-18:00 / wt.-pt. 8:00-16:00 (58) 746 37 97

Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store