0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON.: 7:30 - 17:30
WT. - PT.: 7:30 - 15:30
Wyślij wiadomość

Jak rozstawić basen ogrodowy?

Data publikacji: 02-03-2020.

1. Równy teren

Idealnie równy teren to podstawa. Podstawa pod Twój basen, miejsce, w którym go postawisz, musi być idealnie wypoziomowane – nie może być mowy o ustawieniu go na pagórkowatej powierzchni, spadku terenu i innych nierównościach. To najważniejsza rzecz, o której powinieneś pomyśleć wybierając, gdzie rozstawić basen ogrodowy. Nie śpiesz się – co prawda rozpakowanie, montaż, a potem zajmowanie się poziomowaniem powierzchni pod basen oddala moment rozpoczęcia relaksu, ale zdecydowanie się opłaca.

“Ok, ale czym może grozić rozstawienie basenu na lekko nierównym terenie?” – zapewne zadałeś sobie w myślach to pytanie. Otóż niezależnie od tego, czy posiadasz basen rozporowy, czy basen stelażowy, może być naprawdę niewesoło:

  • basen stelażowy: postawiony na nierównej powierzchni ulegnie uszkodzeniu, ponieważ metalowa konstrukcja stelaża zacznie się wyginać pod źle wyważonym ciężarem basenu;
  • basen rozporowy: tutaj, ze względu na jego odmienną budowę, jest trochę inaczej – rozporowy basen rozstawiony na pochyłym podłożu po prostu będzie się nierównomiernie napełniał: przykładowo, w jednym końcu basenu lustro wody może być 20-30 cm wyższe niż po drugiej stronie. Zagraża to stabilności całego zbiornika.
Z kolei drobne nierówności podłoża, jeśli je zignorujemy, mogą być odczuwalne przez dno basenu i powodować niewygodę podczas korzystania z niego. A pamiętajmy, że przesunięcie basenu ogrodowego w inne miejsce już po jego napełnieniu jest praktycznie niewykonalne.

2. Miejsce w ogrodzie

Następnie pojawia się pytanie: w którym miejscu postawić basen ogrodowy? Szukając na nie odpowiedzi, weź pod uwagę trzy elementy.

Po pierwsze – słońce. Raz, że odpowiednio nasłonecznione miejsce oznacza szybko nagrzewającą się wodę w basenie, a dwa, to po prostu przyjemniejsza rozrywka. W końcu możesz relaksować się w basenie i jednocześnie się opalać.

Po drugie – drzewa. Kiedy użytkownicy rozstawiają baseny ogrodowe pod drzewami lub blisko nich, nie powinni później dziwić się, że woda szybko ulega zanieczyszczeniu – wpadają do niej liście, gałązki, płatki kwiatów, pyłki i inne niepożądane zanieczyszczenia.

Po trzecie – bezpieczeństwo. W żadnym wypadku nie należy rozstawiać basenu pod przewodami elektrycznymi, blisko słupów, skrzynek elektrycznych i innych źródeł prądu – nie trzeba chyba nawet wyjaśniać, dlaczego.

Poza tym dobrze by było, gdyby basen stał w zasięgu węża ogrodowego – dzięki temu wygodniej będzie Ci napełnić go wodą.

3. Grunt pod basenem

I ostatnia rzecz – oczyszczenie i przygotowanie miejsca, na kórym postawisz swój basen ogrodowy.

Uprzątnij teren pod basen ze wszelkich kamieni, gałęzi i innych rzeczy. Świetnym pomysłem będzie też oddzielenie basenu ogrodowego od podłoża za pomocą specjalnej maty pod basen, która zapobiegnie przetarciom i uszkodzeniom dna basenu.

Weź też pod uwagę, że grunt pod basenem powinien być na tyle twardy, żeby wytrzymać ciężar wody (a basen ogrodowy wypełniony wodą waży naprawdę dużo!). Największe baseny mocuje się czasem na specjalnym, utwardzonym terenie, na przykład na betonowej wylewce lub płytach. W tym przypadku jednak również mata basenowa przyda się do odizolowania dna basenu od podłoża - by zwiększyć wygodę siedzenia w nim oraz spowolnić wychładzanie się wody.

I gotowe. Teraz możesz zająć się tylko rozstawieniem basenu!

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 8:00 - 18:00 / wtorek - piątek 8:00 - 16:00
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pn. 8:00-18:00 / wt.-pt. 8:00-16:00 (58) 746 37 97

Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store