0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON.: 7:30 - 17:30
WT. - PT.: 7:30 - 15:30
Wyślij wiadomość

Basen z kulkami – bez wody też się da!

Data publikacji: 21-04-2021.

Basen z kulkami – bez wody też się da!

Małe dzieci uwielbiają baseniki, w których mogą się bawić, część z nich jednak początkowo boi się wody. Nie zawsze też rodzice mają możliwość bacznie obserwować basen bez przerwy pomiędzy domowymi obowiązkami, a to w końcu niezbędne dla bezpieczeństwa dziecka. Ale jest na to sposób.

Niejeden rodzic skorzystał już z niego na przykład podczas zakupów w centrum handlowym – to suchy basen wypełniony kulkami, w których dzieci mogą pływać niemal jak w wodzie, a przy tym nic im nie grozi. Suchy basen z kulkami potrafi zapewnić dziecku nawet kilkadziesiąt minut świetnej rozrywki, a w tym czasie – gdy obsługa pilnuje pociech – rodzice mogą spokojnie zrobić sobie wycieczkę po sklepach, ciesząc się pełną swobodą. Na mniejszą skalę, ale przy niekoniecznie mniejszej zabawie, łatwo możemy zafundować dzieciom taki basen w domu i znaleźć im zajęcie na przykład na czas przygotowywania obiadu. Suchy basen może być używany w ogrodzie i w domu, niezależnie od pory roku, a nawet zabierany na dalsze wyjazdy.

Zabawa i rozwój

Baseny z kulkami zapewniają dziecku (czy dzieciom) zabawę na wiele sposobów, jak rzucanie piłeczek, zanurzanie się i nurkowanie w nich lub skakanie. Taka aktywność w basenie to z jednej strony zabawa i dużo radości, ale także doskonałe ćwiczenia wspomagające rozwój dziecka, podnoszące umiejętności motoryczne dzieciaków, trenujące rzucanie oraz chwytanie i zapewniające im ciągły ruch, niezbędny w każdym etapie życia, ale przede wszystkim w pierwszych jego latach. Niepostrzeżenie, w trakcie zabawy, dziecko uczy się też rozpoznawania kolorów.

Typy suchych basenów

Baseny z kulkami można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze, dostępne na rynku już od bardzo wielu lat, niczym w zasadzie nie różnią się od małych dziecięcych baseników dmuchanych czy też nadmuchiwanych dziecięcych kojców lub brodzików – po prostu zamiast wody wsypuje się do nich sporą liczbę piłeczek z tworzywa sztucznego, w których i którymi może bawić się dziecko. Zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, by innym razem wlać do nich wodę (wyjmując uprzednio kulki albo pozostawiając je, by unosiły się na powierzchni) i zapewnić w ten sposób dziecku inny rodzaj zabawy. Taki basen z piłeczkami jest zazwyczaj wykonany z PVC, podobnie jak większość dmuchańców, którymi dzieci bawią się w wodzie.

Drugi typ basenów z piłeczkami pojawił się w sprzedaży nie tak dawno i od kilku lat zdobywa sobie coraz większą popularność. Wykonany z miękkiej pianki suchy basen z kulkami, obleczony przyjemnym w dotyku, materiałowym (np. welurowym) pokrowcem, nie nadaje się jednocześnie wprawdzie do zabaw z wodą, ale za to nie trzeba go nadmuchiwać i jest odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne. Wypełnia się go kilkudziesięcioma piłeczkami w identyczny sposób, jak kojec dmuchany i zabawa w nim wygląda właściwie tak samo.

Dmuchane baseny z kulkami

Baseny z kulkami pierwszego typu zaprojektowane są tak, by maksymalnie zaabsorbować małe dziecko, przyciągać wzrok kształtami, kolorami czy motywami z bajek. Nie ma również przeszkód, by posiadany już basenik czy brodzik dla dziecka, oryginalnie przeznaczony do wypełnienia wodą, wyposażyć alternatywnie w zestaw piłeczek, dodając mu tym samym nową funkcjonalność. Piłeczki ma w asortymencie niemal każdy sklep o profilu podobnym, jak dmuchane.pl i można dokupić ich wybrany zestaw, w odpowiedniej liczbie i doborze kolorów. W ten sposób warto też uzupełnić zestaw piłek w oryginalnym suchym baseniku, jeśli dziecko odczuwa ich niedobór podczas zabawy. Oczywiście, do basenów z piłeczkami można dorzucić także inne dziecięce zabawki.

Dmuchane baseny z kulkami mają tę przewagę nad piankowymi, że można w nich stosować – podobnie jak w innych basenach dla dzieci – najróżniejsze dodatkowe, pomysłowe i użyteczne rozwiązania, które nie tylko ubarwią najmłodszym użytkownikom zabawę, ale też poprawią ich bezpieczeństwo, na przykład chroniąc daszkiem przed zbyt mocnym działaniem słońca – a daszek taki może być skonstruowany w pobudzający dziecięcą wyobraźnię sposób, imitując choćby liście palmy, baldachim namiotu czy dach śmigłowca. Wysokiej jakości tworzywo PVC daje gwarancję, że u dziecka nie pojawią się podrażnienia i objawy alergii.

Suche baseny z pianki

Suchy basen z piłeczkami wykonany ze specjalnej, miękkiej pianki ma inny charakter. Mniej wrażeń wizualnych (barwy pokrowca są zazwyczaj stonowane, raczej jednolite, często pozbawione dodatkowych motywów graficznych, choć to oczywiście kwestia konkretnego projektu), za to więcej przyjemnych doznań dotykowych. Pianka łatwo ulega odkształceniom, ale suchy basen prędko wraca do swego pierwotnego kształtu, nawet jeżeli był przez dłuższy czas przechowywany w pudełku – wystarczy go rozłożyć na podłodze, a szybko powróci do swej oryginalnej formy.

Pokrowiec łatwo się zdejmuje, by móc go wyprać (zabrudzenia są właściwie nieuniknione podczas dziecięcej zabawy). Można kupić kilka pokrowców na zmianę, np. w kilku kolorach. Suwak pokrowca ukrywany jest przeważnie na spodzie basenu i jest niewidoczny. Pranie też nie nastręcza problemów.

Kształty i wymiary

Rozmiar suchego basenu zależny jest przede wszystkim od miejsca, które masz w domu oraz od liczby dzieci, które będą się w nim bawić. Najmniejsze suche baseny z piłeczkami można kupić już w rozmiarze o 90-centymetrowej średnicy. Wraz ze wzrostem średnicy zwiększa się też atrakcyjność baseniku, bo większy basen to więcej kulek - i tylko tym ograniczona jest ich liczba. Suche baseny mają najczęściej kształt okrągły, ale zdarzają się też takie na podstawie kwadratu. Wybór kształtu może zależeć np. od tego, jaki basen łatwiej zmieści się w w pokoju. Podobnie kolorystykę warto dopasować do otoczenia i wystroju dziecięcego pokoiku.

Kolejnym kryterium wyboru baseniku z piłeczkami jest wysokość jego ścian. Wyższy pozwala pomieścić i utrzymać wewnątrz większą liczbę kulek i utrudnia wypadnięcie najmłodszych dzieci podczas energicznych zabaw. Do takiego basenu trudniej jednak maluchowi samodzielnie wejść oraz z niego wyjść, co w pewnych sytuacjach może być zaletą, w innych jednak wadą. Dużo zależy też od wieku dziecka. Suchy basen z piłeczkami przeznaczony jest dla dzieci, które ukończyły już rok życia, ale i sześciolatki znajdą w nim niezłą zabawę. Stopniowo, w miarę jak dziecko rośnie, można do basenu dodawać kolejne porcje piłeczek, a z czasem zmienić model na większy. Większy basen warto też kupić od razu, jeśli ma z niego korzystać większa liczba dzieci. Po wyjęciu piłeczek z basenu, może on służyć także młodszym dzieciom jako bezpieczna mata do zabawy.

Brak wody nie pozwala na brak uwagi

Suchy basen z kulkami nie wymaga od rodziców aż takiej uwagi, jak basenik z wodą, należy jednak pamiętać, że i w nim dzieci nie należy zostawiać całkiem bez opieki – ich nieograniczona wyobraźnia i brak koordynacji ruchowej maluchów sprawiają bowiem, że każda ich zabawa może grozić jakimiś urazami. Basen z kulkami to sposób na zajęcie uwagi dziecka, ale nie można sobie pozwolić na całkowitą utratę zainteresowania tym, co dzieci w nim robią. Pomysły na zabawę zawsze się znajdą – suchy basen z kulkami to zabawka na lata.

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 8:00 - 18:00 / wtorek - piątek 8:00 - 16:00
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! pn. 8:00-18:00 / wt.-pt. 8:00-16:00 (58) 746 37 97

Copyright © dmuchane.pl / 2006 - wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income sp. z o.o.

Oprogramowanie KQS Store